>

Úterý a Čtvrtek
15:00 - 18:00
+420 730 976 848
Mobil
Břenkova 7, Ostrava-Zábřeh
Adresa

Na těchto stránkách se dozvíte co plánujeme, chystáme a připravujeme. Nejen v rámci projektu Hodinový vnuk , ale najdete zde informace o všech projektech Spolku Počteníčko. Budeme rádi, když nám své tipy , náměty a plány prozradí také naši partneři.

 

Mezigenerační akademie je zaregistrována

U městského soudu v Praze byla začátkem srpna oficiálně zaregistrována Mezigenerační akademie, z.s. Tento spolek má velmi silné vazby na Spolek Počteníčko . Těšíme se na vzájemnou spolupráci, kontakty, vazby a nápady. Mezigenerační akademie má velmi podobné pole působnosti, proto věříme, že se budeme skvěle doplňovat a že projekty Mezigenerační akademie uplatníme v Moravskoslezském kraji a naopak, že naše projekty uspějí v Praze. Především však věříme, že je založení Mezigenerační akademie velmi dobrou zprávou pro kategorii 50+.!

Dílnička paní Ireny v Bohumíně

Další aktivita projektu Symbióza-kreativní senior se odehrála v Seniorklubu  Bohumín. Tentokrát šlo o Dílničku paní Ireny, což je výtvarný a rukodělný kurz  zaměřený na výrobu upomínkových předmětů. Seniorky z Bohumína tvořily s paní Irenou andílky na spirále. Opět se ukázalo, jak jsou  šikovné a jak jim jde práce pěkně od ruky. V příjemném prostředí a báječné tvůrčí atmosféře se všem andílci podařili. Na podzim by se měla dílnička v seniorklubu opakovat, tentokrát na téma vánoční ozdoby. Projekt Symbióza- kreativní senior  realizuje Spolek Počteníčko za podpory Moravskoslezského  kraje.

Studenti zasadili v Beskydech přes tisíc stromů

Projekt Student v lese se z Ostravy přesunul do Beskyd. Konkrétně pokračoval dvoudenní akcí ( 23.7.+ 24.7.) zaměřenou na obnovu lesa poškozeného kůrovcem. Každý den přijelo do Krásné dvacet dobrovolníků, aby sázeli tříleté sazenice buků v lokalitě revíru Kyčera.  Z Ostravy vyjeli vždy autobusem v sedm ráno. Pracovali od  osmi  do dvanácti a po třinácté byli zase zpět ve městě. Za dva dny se jim podařilo zasadit  1150  sazenic .

Student v lese je společná mezigenerační a dobrovolnická aktivita Spolku Počteníčko a studentů středních i vysokých škol z Ostravy. Záměrem je ochrana životního prostředí,  úklid lesních lokalit a zalesňování oblastí poškozených kůrovcem.  V zakládající skupině jsou studenti sedmi ostravských středních škol a dvou fakult Ostravské univerzity. Aktuálně se připojili studenti dalších čtyř středních škol z Ostravy, Orlové a Bohumína i Slezské univerzity Opava.

Studenti jsou úžasní , jejich energie a elán ženou projekt kupředu. Pracovali zdarma a ve svém volném čase, vždyť mají prázdniny. Sázení stromečků v Beskydech je přitom něco úplně jiného než doma na zahrádce.  Kopali jsme v terénu plném kamení a kořenů. Většina z nás držela poprvé v ruce sekeromotyku. Přesto akce dopadla úspěšně a splnila očekávání, studenti uspěli báječně. Hodně nám pomohli lesníci z Krásné. Byli na nás připraveni, nachystali nářadí a sazenice, věnovali se nám, poradili, ukázali , co máme dělat, kontrolovali nás. Zkrátka byli fajn. Už jsme se domlouvali, že budeme v Beskydech  pokračovat.  Současně věříme, že se nám projekt podaří rozšířit do dalších škol, seniorských klubů i mezi veřejnost v dalších okresech kraje. Hlavně tam, kde řádil kůrovec.

Do pracovních aktivit projektu se  zapojili nejvíce studenti z Matičního gymnázia Ostrava, Priga, Jazykového gymnázia Pavla Tigrida, Waldorfu , Bezpečnostně právní akademie a Lékařské fakulty OU. Navíc sehnali i sponzory, kteří zdarma dodali bagety, jogurty a ochucené mléka. Jde o firmy Juddy bagety a Madeta. Největší sponzor, společnost Kofola, pak poskytla dotaci na zaplacení autobusu a rukavic. Zajímavě sponzorovali studenty i senioři. Na výzvu Spolku Počteníčko reagoval Seniorklub Bohumín. Každý den dostali studenti s sebou  do Beskyd tři plechy  trojího druhu buchet , které jim na posilněnou napekli senioři.

 

Partnery Studenta v lese jsou Lesy ČR, Biskupské lesy a rovněž Ostravské městské lesy a zeleň.  Záštitu nad projektem převzal hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Projekt Symbióza měl úspěch u seniorů v Martinově

Je báječné, že řada seniorských klubů ze severní Moravy a Slezska reagovala na výzvu Spolku Počteníčko a nepřerušila svou činnost během prázdnin. Patří mezi ně také Spolek Senioři Martinov. Tento seniorský spolek  z ostravské části Martinov s námi spolupracoval už v rámci Klubu ponožka i Klubu rouška. Proto jsme jim nabídli v rámci projektu Symbióza povídání o Bretani spojené s ochutnávkou palačinek. Pan Yves, který palačinky připravuje, měl opět úspěch. Akci ocenila také starostka Martinova,  Jolana Kavalková, která přijala pozvání seniorů. Současně jsme se domluvili na další aktivitě v rámci projektu Symbióza. Půjde o ukázku cvičení Tai-chi, které jsme naplánovali po prázdninách. Realizaci celého projektu Symbióza podporuje Moravskoslezský kraj. 

Student v lese má podporu dalších sponzorů

V Beskydech se 23.a 24.července uskuteční velká akce projektu Student v lese. Ve spolupráci s Lesy ČR jedeme na Morávku- Krásnou, kde budeme uklízet větve a také sázet nové stromky. Každý den pojede 20 dobrovolníků. Naše úsilí podpoří další sponzoři. Společnost Madeta nám dodá jogurty a kakaové mléko, firma Juddy bagety  dá pro každého dobrovolníka zdarma bagetu. Autobus na cestu zaplatíme díky společnosti Kofola. Všechny tyto sponzory sehnala  výborná organizátorka , studentka Jazykového gymnázia Pavla Tigrida z Ostravy, Sofie Glacová. Sponzorům moc děkujeme !!

 

© Copyright 2020 Hodinový vnuk.

Search